sobota, 6 maja 2017

Poprawki w logowaniu

Taa, bawię się w jakieś drobne poprawki, podczas gdy cała funkcjonalność leży... W takim tempie raczej nie zdążę doprowadzić tego do jako-takiego stanu do końca konkursu. :P Tak naprawdę strona logowania nie do końca działała tak jak powinna. Po przejściu na stronę logowania i wpisaniu nazwy loginu i hasła, użytkownik powinien być przekierowany na stronę z kalendarzami - ale tak się nie działo:

niedziela, 30 kwietnia 2017

To tylko kolejna mała formatka

Prace nad projektem nie postępują tak szybko jak bym sobie życzyła. Niestety. Dzisiaj mogę zwalić winę na majówkę i konieczność konfigurowania środowiska na nowym komputerze. ;)
Jedyne, czym mogę się pochwalić (oprócz godziny spędzonej na konfiguracji), to jedna mała formatka - profil użytkownika:
Wciąż jeszcze w wersji roboczej (teraz widzę, że zapomniałam o przyciskach typu 'Edytuj') i wciąż jeszcze z placeholderami zamiast prawdziwych danych. Ale cóż, pomału brniemy do przodu...
A tymczasem majówkę czas zacząć - znikam do środy, potem mam nadzieję wrócić z nowymi siłami. :) Adios!

piątek, 28 kwietnia 2017

Quality Meetup 27.04.2017

W ostatni czwartek w Katowicach odbyło się dwunaste spotkanie Quality Meetup. Jest to cykl spotkań poświęconych jakości oprogramowania, stanowiących rozszerzenie konferencji Quality Excites.
Na kwietniowym spotkaniu poruszane były dwa tematy: "Testy regresji z perspektywy piramidy testów" i "Dlaczego docker@localhost to nie DevOps?".

niedziela, 23 kwietnia 2017

Jak użyć bazy danych w Springu

Nie mam wprawdzie niestety obiecanego "Remember me", ale jakieś tam malutkie postępy są.
Mój projekt już "gada" z bazą danych. Yay, teraz zacznie się prawdziwe programowanie. ;)
Aby podłączyć bazę, na pewno będziemy potrzebować drivera MySQL i Spring JDBC. Ponieważ używam Mavena, wystarczy tylko dopisać kilka linii w pliku pom.xml i przebudować projekt:

sobota, 22 kwietnia 2017

Baza danych - pierwsza tabelka

Kolejną rzeczą, jaką chciałam się zająć po wprowadzeniu (działającej!) formatki logowania, była funkcja zapamiętywania zalogowanego użytkownika - wszak mam taki śliczny checkbox "Remember me". :) Rzeczywistość po raz kolejny jednak brutalnie zweryfikowała moje plany, bo do tej funkcjonalności będę potrzebowała bazy danych. Logiczne, przecież gdzieś trzeba zapisać, kto chce być zapamiętany, czyż nie?
Na razie porzucam więc HTMLe i CSSy na rzecz bardziej backendowych zadań. Najwyższy czas dołączyć do projektu bazę danych. No bo co to za aplikacja bez bazy?

sobota, 15 kwietnia 2017

Zabezpieczanie aplikacji - ciąg dalszy

Ostatnio pisałam o zabezpieczaniu aplikacji za pomocą Spring Security - dzisiaj pora trochę podrasować naszą funkcję logowania.
Jak już wspominałam, Spring Security automatycznie generuje prostą formatkę do logowania - ale jest, hmm, niezbyt piękna:
Najwyższy czas więc dodać jej nieco wdzięku, zwłaszcza, że HTML z taką formatką powstał już jakiś czas temu.

niedziela, 9 kwietnia 2017

Kilka ciekawych linków

Tak, tak, wiem. W tym tygodniu nie miałam czasu na projekt, więc piszę cokolwiek, byle spełnić te konkursowe 2 posty tygodniowo. Typowa "zapchajdziura". Cóż, zdarza się :)

Programistycznie
https://jhipster.github.io/ - podesłała Software Lady. Ciekawe rozwiązanie, pozwalające szybko zbudować aplikację opartą na Spring Boot i AngularJS.
https://www.gitignore.io/ - generator pliku gitignore. Dodaje do gitignore odpowiednie wpisy na podstawie wybranego systemu operacyjnego, IDE, języka programowania...

Zabezpieczanie aplikacji ze Spring Security

Ostatnio przez różne zawirowania dość mocno zaniedbałam projekt, ale wreszcie znalazłam trochę czasu, by wrócić. Nie poddam się przecież po zaledwie miesiącu blogowania! :)
Dziś na tapecie: zabezpieczanie aplikacji. Umożliwienie logowania, uniemożliwienie wejścia na konkretne strony niezalogowanym użytkownikom. Do tego celu posłuży mi Spring Security.

niedziela, 26 marca 2017

JMeter - zautomatyzuj testy API i frontendu


Chcesz przetestować wydajność swojej aplikacji? Sprawdzić jak duże obciążenie wytrzyma? A może przetestować API wystawiane przez Twoją aplikację pod względem funkcjonalności?
Na rynku jest wiele narzędzi - zarówno płatnych jak i darmowych - do automatyzacji testów czy sprawdzania wydajności. Jednym z najpopularniejszych jest JMeter.

piątek, 24 marca 2017

Pierwsze formatki

Kilka ostatnich dni upłynęło mi na grzebaniu w HTMLu i CSSach. Efekt może nie jest piorunujący, ale pomału zaczyna to jakoś wyglądać.
Formatka logowania nabrała trochę rumieńców:


niedziela, 19 marca 2017

IWillDoApp: Jeszcze trochę konfiguracji

Dzisiaj chcę Wam pokazać ogólny zarys schematu bazy danych. Zanim jednak o tym, dopowiem jeszcze kilka słów do perypetii ze Springiem, o których pisałam ostatnio.
Wspominałam o problemie z wersją Dynamic Web Module. Projekt wprawdzie budował się bez problemu, mimo tego błędu, ale moje programistyczne sumienie nie pozwoliło mi tego tak zostawić. A nuż gdzieś coś kiedyś się zemści za takie olewactwo.

środa, 15 marca 2017

Żeby to jakoś wyglądało - Bootstrap

Mój projekt jest już wstępnie skonfigurowany, daje radę wyświetlić pierwsze "Hello world" w przeglądarce. Nadszedł czas, żeby to "Hello world" zaczęło jakoś ładnie wyglądać.

Przyznam szczerze - nie chciało mi się bawić w dłubanie CSSów od zera. Zaczęłam szukać jakiegoś frameworka, który da mi jakąś podstawę - i trafiłam na Bootstrap. Pewnie nic zaskakującego, ale ponieważ frontend to nie moja działka, było to dla mnie jakieś odkrycie.

czwartek, 9 marca 2017

Hello World w Springu

Swoją przygodę z projektem IWillDo zaczęłam od Springowego tutoriala. Okazuje się, że pożenienie Springa z Mavenem i Gitem, i zmuszenie go, żeby jeszcze działał pod Eclipsem, to nie taka prosta sprawa. A w każdym razie dla kogoś, kto w aplikacjach webowych stawia pierwsze kroki.
Zaczęłam od utworzenia projektu Mavenowego w Eclipse. Skorzystałam z archetypu Webapp, który tworzy od razu właściwą strukturę dla aplikacji webowych i dodaje m.in. niezbędny plik web.xml.

poniedziałek, 6 marca 2017

IWillDoApp: Start!

W ciągu najbliższych trzech miesięcy chcę stworzyć i rozwijać projekt IWillDoApp - aplikację do zarządzania postanowieniami.
Pomysł zawdzięczam autorowi Rozwojowiec.pl, Damianowi Redmerowi. Niestety zagubiłam gdzieś link do konkretnej prezentacji, w której Damian mówił o przekuwaniu postanowień w nawyki, niemniej gorąco polecam całego Rozwojowca - to kopalnia wiedzy o nas samych, prawach i mechanizmach nami kierujących :)

środa, 1 marca 2017

PySilesia: Selenium Page Object Pattern dla BDD


W zeszły czwartek miałam okazję być na spotkaniu PySilesia poświęconemu tematyce automatyzacji testów. Prelegent - Maciej Kusz - opowiadał o frameworku do testów automatycznych, który tworzy, wykorzystując do tego Pythona, Selenium i język Gherkin.
Gherkin to język opisu zachowań, używany w BDD (Behaviour Driven Development). Charakteryzuje się tym, że jest łatwo zrozumiały dla nietechnicznych użytkowników systemu (również Project Managerów, Project Ownerów, dział marketingu), a jednocześnie posiada strukturę umożliwiającą zaprogramowanie zapisanych scenariuszy.

sobota, 25 lutego 2017

Hello, world!

A więc stało się! Zaczynam swoją przygodę z blogowaniem. Wychodzę ze swojej strefy komfortu i daję się poznać :)
Mam na imię Ania, na co dzień zajmuję się testowaniem oprogramowania - od testów manualnych, przez automatyczne po wydajnościowe. I choć wiem, że Word i Excel nie gryzą, to zdecydowanie swobodniej czuję się w towarzystwie ulubionego IDE. :)